Кератоконус – це захворювання ока незапального характеру. При кератоконусі відбуваються структурні зміни рогівки, в результаті чого вона стає тоншою і приймає форму конуса. Варто відзначити, що в нормі рогівка має сферичну форму. Захворювання виникає через те, що волокна, формуючі структуру рогової оболонки, втрачають свою міцність. «Випинання» частини ока відбувається під впливом внутрішньоочного тиску. Як правило кератоконус призводить до характерних змін обох очей. Нерівномірне заломлення променів світла призводить до зниження гостроти зору, через що предмети здаються спотвореними та розмитими. Останні симптоми також характерні для таких захворювань, як астигматизм і короткозорість, тому на ранніх стадіях захворювання без належної діагностики кератоконус часто плутають з цими патологіями.
Обстеження починається зі стандартної процедури перевірки гостроти зору, яка покаже чи знизився він. Якщо ж відбувається повторний підбір окулярів, виявляється різке і несиметричне збільшення рефракції. Виникає необхідність перейти від сферичних лінз до циліндричних, щоб отримати оптимальну гостроту зору і змінити осі циліндричних лінз. При рефрактометрії виявляється міопія і неправильний астигматизм через випинання рогівки.
Найточнішу інформацію про параметри рогівки при кератоконусі можливо отримати завдяки кератотопографіі. При цьому дослідженні можна оцінити початкові зміни рогівки ще на субклінічній (безсимптомній) стадії.
Найкращі результати у вигляді стабілізації, а іноді навіть і поліпшення зору, уповільнення або зупинки прогресування кератоконуса кросслінкінг дає:
Для пацієнтів з тим і іншим однозначно є показання для кросслінкінгу. Але процедуру можна виконати й раніше (до появи симптомів або розвитку кератоконусу на одному оці).
В нашій клініці для виконання крослінкінгу використовується фотополімеризаційна система PXL 330 Platinum (Peschke Trade, Швейцарія), який дозволяє крім стандартних протоколів (30 хвилин) виконувати акселеровані види крослінкінгу (за 3, 5 або 10 хвилин):
Період відновлення нетривалий і залежить від початкового стану рогівки. У більшості випадків період реабілітації становить 1-3 тижні, але іноді він може збільшитися до 2-3 місяців. Повна стабілізація стану рогівки триває до 1 року.
У перші дні після проведення кросслінкінгу можливі симптоми: світлобоязнь, розмиття зору, почервоніння і набряклість очей та дискомфортні відчуття. Як правило симптоми проходять самі через 2-3 дні.
У їх число входить: